Obchod s kávou: poznej svého pěstitele!

NikaraguaV mamacoffee dlouhodobě podporujeme transparentní a férový nákup kávy – fair trade. Ten družstvům pěstitelů kávy, nebo přímo konkrétním farmářům dlouhodobě zaručuje vyšší výnosy, které lépe odpovídají jejich reálným nákladům a umožňují pokrýt také další náklady na rozvoj kávových plantáží, technologií, investice do vzdělávání atp. V posledních letech se ale snažíme o ještě férovější přístup k “našim” farmářům, proto v mnoha oblastech volíme direct trade.

mamacoffee direct: férovější fair trade

Direct trade je obchodní model, ve kterém je počet prostředníků během nákupu kávy zlimitován na 2: pěstitel – nakupující (pražírna). Pražírna spolupracuje s konkrétním farmářem napřímo, na základě oboustranné dohody. Dohody, která pěstiteli zaručuje ekonomickou a sociální jistotu. Obchod je zde založen na vzájemném respektu, důvěře a dlouhodobé spolupráci.

Důvody jsou jednoduché: kromě férovějšího výdělku, Etiopiekterý se dostává přímo k pěstitelům, se můžeme osobně podílet na zvyšování kvality káv, pomáhat se zlepšováním používaných technologií a vzájemně si s pěstiteli předávat zkušenosti z kávového světa. Pravidelně proto vyrážíme na kávové cesty do Nikaraguy, Brazílie, Guatemaly a dalších míst, kde se s farmáři setkáváme, debatujeme, pomáháme a účastníme se cuppingů káv z aktuálních sklizní. Přímo zde pro vás vybíráme to nejzajímavější a nejkvalitnější, co sklizně nabízejí.

Direct trade volíme také v případech, kdy jiná férová cesta víceméně není. Příkladem je Střední Amerika, kde se pěstování kávy typicky věnují malé rodinné farmy, které nejsou a nemohou být na fair trade obchodní model napojeny.

Nikaragua: v centru dění

S mnoha “našimi” farmáři se osobně známe již léta a patří do naší kávové rodiny. Díky těmto vztahům mohla například naše green coffee specialistka a trojnásobná mistryně České republiky v cuptastingu, Zuzka Černá, strávit tři měsíce na nikaragujské kávové farmě. NikaraguaZde pomáhala nejen se sklizní, ale i následným zpracováním a přípravou kávy na cestu do pražírny mamacoffee.

Přečtěte si víc:

Vlog: Cesta za sklizní kávy do Brazílie
Článek: Kávová výprava na konec světa (reportáž z Guatemaly)
Článek: Sklizeň kávy na vlastní kůži (Nikaragua)
Video: Guatemalla Coffee trip
Video: A jsme opět v Etiopii!